Do przygotowania makaronu potrzebne nam będą:
- Makaron jaki lubicie (nitki, rurki itd.)
- Włoszczyzna (marchew, seler, pietruszka, por)
- Baza mięsna – mięso mielone lub wędlina, kiełbasa
- Czosnek
- Pomidory
- Sos pomiodorowy
- Cebula
- Bazylia, oregano
- Sól, pieprz do smaku
Przygotowanie. Włoszczyznę (marchew, seler, pietruszkę, por) myję i obieram. Na tarce ścieram marchew i pieruszkę, por i seler kroję w drobną kostkę. Odstawiam. Czosnek kroję w cienkie plasterki. Wrzucam go na rozgrzaną oliwę na patelni. Gdy już „dochodzi” dodaję pokrojoną drobno cebulę. Następnie po kilku minutach dodaję „bazę mięsną”. Po zrumienieniu się wędlin, przekładam je do osobnego garnka. Na rozgrzaną oliwę wrzucam pokrojone warzywa, gdy dochodzą łączę je w jednym rondlu z wędliną, cebulą i czosnkiem. Dodaję do tego pomidory, sos pomidorowy, bazylię, oregano, sól, pieprz. Duszę 1,5 do 2 godzin.
W osobnym garnku gotuję makaron. Gdy jest al dente, delikatnie odcedzam, przepłukuję zimną wodą i wrzucam do sosu warzywnego. Razem podgrzewam jeszcze kilka minut. Wykładam posypuję tartym serem, listkami bazyli.
„Świeży” sos do makaronu, robiony krok po kroku bez szybkiego „słoika” błyskawicznego ma swoją przewagę w smaku. Tak jak dawna kuchnia nad dzisiejszą – jeżeli ma być dobra wymaga więcej czasu, poświęcenia (przykład – dobry rosół na wywarze mięsnym, nie z „kostki” bulionowej). Polecam.